Відділ археології

Експозиція відділу археології (розташована у будинку № 24 на площі Ринок) розповідає про історію нашого краю від найдавніших часів до ІХ ст. н.е.
   Експонати зачаровують відвідувача своєю давниною. Тут можна побачити крем’яні рубила, якими користувалися 500 тис. років тому; сопілку, під звуки якої наші пращури 20 тис. років тому здійснювали культові ритуали; найстаріший посуд, якому 7 тис. років.
   Чимало цікавих експонатів висвітлюють епоху енеоліту. Найяскравішим явищем того часу була трипільська цивілізація, в якій багато археологів вбачають пракорені українського народу. Захоплює мальована трипільська кераміка, зооморфна та антропоморфна пластика, серед якої раритети: жіночі статуетки “Оранта” та “Мадонна з дитям”, яку називають найкращим втіленням материнства доби енеоліту. Ритуальний “хлібець”, що нагадує наш казковий український колобок, посудина у вигляді упряжжі волів, тринокль, символ сім’ї (батько, мати та дитина) не мають аналогів в археологічних культурах Старого Світу.
   Відвідувачі можуть оглянути скарб бронзових речей з с. Грушка (Івано - Франківська обл.) - доказ розвитку місцевого ливарного виробництва у бронзовий період. Про найбільший золотий скарб Східної Європи вагою в 7,5кг, знайдений у 1978р. в с. Михалків (Тернопільська обл.) дають уявлення гальванокопії, виконані на високому мистецькому рівні. Скарб датується 7 ст. до н.е. і належав представникові племінної верхівки.

Привертають до себе увагу пам’ятки висоцької культури (10 - 7 ст. до н. е.): різноманітна за формою кераміка та рідкісні ритуальні двійник та трійник, фігурки птахів. Цікава дитяча забавка - торохкальце., Яскраву сторінку в давню історію України вписали скіфи (7 - 3 ст. до н.е.), вплив яких відчувався і на наших теренах. Приваблює скіфське бронзове дзеркало, перед якими своєю красою милувалися скіф’янки, жіночі оздоби та прикраси кінської збруї, меч-акінак.
   Серед пам'яток перших століть н. е. милує око скляна кольорова чарка роботи римського майстра ІV ст. н. е., знайдена в с. Нижній Струтень Івано - Франківської обл., яка свідчить про торгові зв’язки місцевого населення з римськими придунайськими провінціями.
   Завершується експозиція матеріалами, присвяченими слов’янам VІ - VІІІ ст. н. е. В той час на Волині та Верхньому Подністров’ї проживало східнослов’янське населення, об’єднане у дулібський союз племен, який разом з антським союзом Середнього Подніпровя склали передумови для утворення першої української держави - Київської Русі.