Портрет Розанди Лупул-Хмельницької

Портрет Розанди Лупул-Хмельницької

20 вересня 2016, 15:28

Вкрадений 1960 року з Львівського історичного музею портрет Розанди Лупул-Хмельницької анонімний покупець виставив на продаж на найбільшому українському онлайн-аукціоні для колекціонерів Violity. 

Увечері 11 вересня учасник онлайн-аукціону виставив на продаж картину невідомого автора. Назвав свій лот "Знахідка з горища" і встановив стартову ціну на рівні 1 грн. 

Користувачі припустили, що картина крадена. Власник опублікував детальні фото полотна, на яких видно інвентарні номери Львівського історичного музею. Пропонована вартість твору зросла до понад 26 тис. грн. На картині зображена Розанда Лупул-Хмельницька – дружина Тимоша, сина Богдана Хмельницького. 

Власник обстоював своє право на продаж картини як випадкової знахідки, але у середу ввечері визнав свою помилку. 

"Шановні люди. Уже зрозуміло, що картина становить частину нашої історії. Будь ласка, не робіть нові ставки, полотно здам належним людям", – написав він. 

"З фотографій в інтернеті ми можемо стверджувати, що це річ, вкрадена з музею. Окрім цього портрета, 1960 року з музею викрали ще один – це був диптих, портрети Розанди та Тимоша. Нині на аукціоні виставлена Розанда. Але якщо уважно роздивитися фотографії з аукціону, то можна помітити шматок іншої рами. Вона, найімовірніше, друга вкрадена картина – портрет Тимоша. Напевно, продавець дуже погано розуміється у мистецькій вартості творів. Тому, мабуть, не зрозумів, що це - музейні експонати. Автор обох цих картин, на жаль, невідомий", - каже Світлана Хавалко, головний зберігач Львівського історичного музею, завідувачка відділу фондів. 

Адміністрація Львівського історичного музею звернулася до Міністерства культури, СБУ та Національної поліції із повідомленням про продаж на Violity музейної власності. Власник картини у четвер зв'язався з музеєм і пообіцяв повернути портрет. Продавець зняв лот з аукціону і написав, що передає картину до музейного фонду. 

Диптих Розанди та Тимоша був у колекції польського історика та мистецтвознавця Владислава Лозинського, що жив у Львові. Він помер 1913 року і заповів свою колекцію місту.

ОНОВЛЕНО: ЗМІ про знахідку

http://prostir.museum/ua/post/37931 

http://zaxid.net/news/showNews.do?vkradenu_u_1960_rotsi_z_lvivskogo_muzeyu_kartinu_viyavili_na_onlaynauktsion&objectId=1403761 

https://life.pravda.com.ua/culture/2016/09/16/218058/view_print/ 

http://gazeta.ua/articles/culture/_na-onlajnaukcioni-vistavili-vkradenij-portret/723865 

http://24tv.ua/kartinuartefakt_vikrali_z_muzeyu_ta_otsinili_v_1_grivnyu_n726669 

http://1tv.com.ua/news/82908

С.В. Богданов про викрадені портрети:
Теми:  раритет, Розанда Лупул-Хмельницька