Анонси виставок

07 січня 2017, 20:56

Виставка «Саксонське зерцало» та Магдебурзьке право – основи для Європи» розповідає про зародження магдебурзького права, його поширення, вплив на розвиток громад, ремесел і торгівлі у Центрально-Східній Європі.

Магдебурзьке право – середньовічне міське право, яке надавало можливість місту мати власні органи самоврядування та звільняло з-під урядової юрисдикції. У 1188 році місто Магдебург отримало привілей від архієпископа Віхмана. Згодом магдебурзьке право поширилось різними регіонами Центральної та Східної Європи, супроводжуване «Саксонським зерцалом» - збірником правових норм Саксонії, укладеним Ейне фон Репковим на початку ХІІІ століття.

Поширення магдебурзького права в українських містах відбувалося протягом тривалого періоду і поступово охопило усю територію сучасної України. В процесі адаптації до місцевих умов змінювалось його наповнення.

З другої половини ХVIII до 40-их років ХІХ ст. магдебурзьке право було ліквідоване по всій Україні 

Відкриття: 12 січня 2017 року у виставковому залі Львівського історичного музею на 3-му поверсі Кам’яниці Корнякта (пл.Ринок, 6).

Організатори: Львівський історичний музей, Центр політичної освіти землі Саксонія-Ангальт (Німеччина), Центр міської історії Центрально-Східної Європи.

 

Виставка «Ярослав Пастернак – дослідник галицької Трої» приурочена до 125-річчя з дня народження відомого українського науковця, дослідника, археолога, доктора філософії, професора Ярослава Пастернака (02.01.1892-22.11.1969). Виставка розповідає про життєвий шлях вченого, його наукові дослідження та архелогічні досягнення, зокрема про відкриття Успенського собору з саркофагом Ярослава Осмомисла під час розкопок на терені княжого Галича (1934—1941), що мало великий світовий розголос.

Я.Пастернак керував загоном Української Галицької Армії під час Першої світової війни, у 1923–1928 рр. працював асистентом Державного Археологічного Інституту в Празі і провів великомасштабні розкопки на терені старої Праги, зокрема, на королівському замку «Градчани».

Протягом 1928–1939 рр. очолював музей НТШ, у 1936–1939 рр. та 1942–1944 рр. був професором греко-католицької Богословської Академії у Львові, в 1939–1941 рр. — професором і завідувачем кафедри археології Львівського університету, у 1940–1941 рр. — старшим науковим співробітником Львівського відділу Інституту археології АН УРСР. У 1944 р. Я.Пастернак емігрував, був науковим працівником університету в Геттінгені, професором УВУ в Мюнхені, читав лекції у Боннському університеті. В 1949 р. прибув до Канади (Торонто), де й провів решту свого життя, активно працюючи над різними проблемами української археології. Підсумком багатолітніх археологічних студій Я. Пастернака стала перша комплексна праця «Археологія України» (1961). 

Відкриття: 17 січня 2017 року у виставковому залі Львівського історичного музею на 1-му поверсі Кам’яниці Корнякта (пл.Ринок, 6).

Організатор: Львівський історичний музей
Теми:  виставки, Львівський історичний музей