• Головна
  • Події
  • Відкриття двох виставок з фондів Національного історичного музею Республіки Білорусь
Відкриття двох виставок з фондів Національного історичного музею Республіки Білорусь

Відкриття двох виставок з фондів Національного історичного музею Республіки Білорусь

12 липня 2017, 21:38

11 липня у Львівському історичному музеї (пл.Ринок, 6) відбулося відкриття двох виставок з фондів Національного історичного музею Республіки Білорусь: «Світло і тінь. Фотографії Льва Дашкевича» та « Сула. Нерозривне » авторства Марини Батюкової. Виставки, організовані за сприяння Посольства Республіки Білорусь в Україні, є першим досвідом спільної роботи Львівського історичного музею та Національного історичного музею Республіки Білорусь в рамках меморандуму про співпрацю, укладеного в лютому 2017 року.

ФОТОГАЛЕРЕЯ

На відкритті слово мали: директор Львівського історичного музею Роман Чмелик; начальник управління Департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської облдержадміністрації Леся Корнат; директор Національного історичного музею Республіки Білорусь Олег Рижков; представник Почесного консульства Республіки Білорусь у Львові Оксана Милян; завідуюча відділом письмових і образотворчих джерел НІМ РБ Надія Савченко.

На відкритті виставок був присутній Генеральний консул Республіки Польща у Львові Рафал Вольські.

Гордістю музейної збірки Національного історичного музею Республіки Білорусь є серія робіт фотохудожника Льва Урбановича Дашкевича (1882 - 1957 рр.) - білоруського фотографа, публіциста, педагога, ученого, винахідника.

Виставка «Світло і тінь. Фотографії Льва Дашкевича» є результатом великої науково-дослідної роботи співробітників Національного історичного музею Республіки Білорусь, зокрема, куратора виставки, завідуючої відділом письмових і образотворчих джерел Надії Савченко, якій вдалося ідентифікувати фотографії, підписані лише авторської монограмою фотографа «Л.Д.» та датування 1923 роком. В результаті, крім встановлення авторства унікальної колекції фотографій, було виявлено безліч фактів, пов'язаних з дивовижною долею фотографа, встановлені обставини і місця зйомок, більш того, колекція поповнилася фотографіями з сімейного архіву нащадків Л.У.Дашкевича.

На виставці демонструється 50 фотографій, виконаних Львом Дашкевичем в період з 1910 по 1950 роки. Значна частина фотографій була виконана в ході етнографічної експедиції в 1923 році в Ігуменському і Логойському повітах. Також представлена справжня фотокамера майстра, за допомогою якої Лев Дашкевич виконував портретну і пейзажну фотозйомку, і єдиний збережений фотонегатив на склі.

Виставка "Сула.Нерозривне" презентує погляд відомої білоруської фотохудожниці Марини Батюкової на побут білоруського села, народні обряди, які збереглися з давніх часів.

Виставка яскраво демонструє, що нитка між старовиною і сьогоднішнім днем не порвалася, не зникла. «Поховання стріли (сули)» - весняне свято, який існує в білоруському селі з незапам'ятних часів, цей обряд внесений до Списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО, і саме чудове в ньому - що він існує не як історична і етнографічна реконструкція, а живе самобутньо.

Найкраще про виставку, звичайно, може сказати її автор, Марина Батюкова: «Фотоапарат допомагає мені зафіксувати самобутній світ традицій, змішаний з аляповатою повсякденністю сільського життя. Перед вами дивна ситуація розриву між традицією і сучасністю. Фотографії показують нам одночасно столітні обрядові сукні і стоптані китайські пластикові сандалі. Глобалізація приходить в це село, але, проходячи через фільтр тутешнього життя, стає абсолютно особливою, автентичною. У своїй новій роботі я досліджую життя в селах Неглюбка і Сталбуни Гомельської області під час весняного свята - обряду «Поховання стріли (сули)». Традиція свята залишається багато поколінь незмінною: жительки села вбираються в національні костюми. Співають і йдуть назустріч один одному з різних сторін села, поки не зімкнуться в одному хороводі. Немов тчуть рушник - дорогу радості до щастя і благополуччя. Водять хороводи і співають, потім закопують в землю «Сулу» - ховають темну силу руйнування, перетворюючи в добро, багатство і успіх. Збирають обереги - колоски, падають і катаються в житі, вбираючи в себе міць і здоров'я».
Теми:  виставки, Білорусь