• Головна
  • Події
  • Міні-виставка "Зброя давніх людей на території України"
Міні-виставка "Зброя давніх людей на території України"

Міні-виставка "Зброя давніх людей на території України"

13 лютого 2019, 18:12

З 14 лютого у відділі ЛІМ "Музей-Арсенал" (Підвальна, 5) увазі відвідувачів буде представлена міні-виставка "Зброя давніх людей на території України".

Як пристрій, спеціально пристосований для ведення бойових дій, зброя розвинулася із засобів для полювання — підручних предметів, які піддавали примітивній обробці. Перші види зброї належать до раннього палеоліту. Це — дрюк (палиця), деревʼяний спис, каміння, фраґменти нуклеусів. Функціонально вони були більше знаряддям, ніж зброєю, хоча чіткої межі між цими поняттями тоді не існувало.

Зразки зброї можна виявити в пізньому палеоліті, коли вдосконалення озброєння збіглося з прогресом у галузі обробки каменю. Сюди зараховують списи та дротики з камʼяними чи кістяними вістрями, кремʼяні ножі.

У мезоліті було зроблено одне з найвизначніших відкриттів в історії зброї — лук та стріли. Вперше зброя стала складним пристроєм, спроектованим людським мисленням і створеним за цим проектом людськими руками. Поява лука також поклала початок техніці володіння зброєю, тобто професійним навичкам індивідуального ведення бою.

У неоліті зʼявилися види зброї, які стали базовими для всього подальшого її розвитку: камʼяна сокира, булава з камʼяною голівкою, кинджал з кременю та кістки. В цей же час започатковано захисний напрям у розвитку зброї.

З відкриттям міді та винайденням бронзи почався новий етап розвитку зброї та військової справи, який збігся зі становленням багатьох держав. Зʼявилися військові види ручної холодної зброї (мечі, чекани, списи тощо). Їх виготовлення набуло масового характеру. Основними матеріалами бойових частин були мідь і бронза, а від ХІІ—Х ст. до н. е. — залізо. Вперше виготовлення зброї набуло характеру складного технологічного процесу, повʼязаного з іншими технічними галузями людської діяльності — добуванням металів, металообробною справою та ін.

Організатори виставки: Музей-Арсенал (зав.відділом Тарас.Процак), Музей історії Україні (зав.відділом Оксана Куценяк).

Фото: Руслан Кошів

https://www.facebook.com/groups/111426755547336/permalink/2194511203905537/