• Головна
  • Події
  • Виставка "Історія в гербах" (на матеріалах з фондів ЛІМ)
Виставка "Історія в гербах" (на матеріалах з фондів ЛІМ)

Виставка "Історія в гербах" (на матеріалах з фондів ЛІМ)

28 грудня 2012, 15:46

Виставка „Історія в гербах“ вперше була відкрита у Львівському історичному музеї 30 листопада 2009 року. За час експонування виставку оглянули близько 7 500 відвідувачів. З огляду на чимале зацікавлення виставкою, вирішено надати їй друге життя.

Експонується вистака у Львівському історичному музеї, пл. Ринок, 4, 3-й поверх.

Фотографії з відкриття можна переглянути у ФОТОГАЛЕРЕЇ.

Герб — відмітний символічний знак держави, міста, роду, окремої особи тощо. Людство з найдавніших часів використовувало різні символи для означення власності чи приналежності до певної спільноти. Проте герб у повному значенні цього поняття виникає межі  ХІ—ХІІ століть. На наших землях герби як такі з’являються у другій половині XIII — XIV ст., хоча родоплемінна символіка існувала й раніше.

Герб широко увійшов у повсякденне життя сучасного суспільства як самостійно, так і у вигляді різноманітних емблем. Крім того, у наш час багато людей серйозно цікавиться своїм походженням, шукає власне коріння. І тут у пригоді стає геральдика — дисципліна про герби. Знань, якої потребують: історики, музейники, пам’яткознавці, мистецтвознавці, краєзнавці, етнографи та інші.

У збірці Львівського історичного музею зберігаються десятки тисяч геральдичних пам’яток, які представлені у кожній групі фондів Музею. На виставці „Історія в гербах“ заекспоновано понад 300 музейних предметів із зображеннями гербів, котрі історично пов’язані з нашим регіоном. Хронологічні межі створення цих пам’яток — XIІ—XXІ ст. Підчас реекспозиції уточнена атрибуція окремих експонатів, а виставку доповнили багато цікавих пам’яток. У процесі підготовки виставки в реставраційних майстернях Музею відреставровано або приведено до експозиційного вигляду близько 70 музейних предметів (реставратори Андрій Кузишин, Сергій Следзь, Марія Скоп). Для повнішого розкриття окремих підтем випозичені цікаві пам’ятки з приватних збірок (близько 20 одиниць).

Виставка розпочинається матеріалами, які розповідають про герб, як об’єкт вивчення геральдики, його зародження, історію розвитку та складові елементи тощо. У наступній частині представлено родові та особові герби людей пов’язаних з нашим краєм, розкрито розмаїття речей, на яких їх зображено. Багатьох відвідувачів, без сумніву, зацікавлять так звані ґмерки, відмітні символічні знаки міщанських родів. В оновленій експозиції окремою групою виділено герби духовенства. Міську геральдику на виставці репрезентує герб Львова. Тут унаочнено еволюцію міської символіки від найдавніших зображень до сьогодення. Окремим розділом представлено (в хронологічному порядку) герби держав, до складу яких входив Львів від заснування і до сьогодні, а також герби територіальних утворень, центром яких був Львів.

Працюючи над цим проектом, авторський колектив вважав своїм завданням зробити виставку справді львівською, історичною та музейною. Сподіваємось, що оновлена виставка „Історія в гербах“ буде не менш цікавою музейній авдиторії, сприятиме популяризації геральдики та поглибленню знань з історії нашого краю.

Авторський колектив виставки: Світлана Олексенко, Петро Слободян, Тарас Рак, Мирослав Побережний, Руслан Серцелевич.
Теми:  історія, герб, герби, фонди, ЛІМ, музей, виставка