• Головна
  • Події
  • Виставка українських народних музичних інструментів

Виставка українських народних музичних інструментів

17 травня 2013, 08:43

До уваги відвідувачів пропонується виставка українських народних інструментів із приватних збірок члена Національної спілки композиторів України, члена ІСТМ (Міжнародної ради традиційної музики при ЮНЕСКО) музикознавця Любомира Кушлика та Народного артиста України, професора Тараса Барана.

Відкриття 18 травня 2013 року о 11.00 год. у приміщенні відділу Львівського історичного музею, Музеї «Палаццо Бандінеллі», пл. Ринок, 2, ІІІ поверх.

Особливістю колекції, зібраної Л. Кушликом, є  три основні риси, які відрізняють її від аналогічних музейних зібрань (яких, до речі, в Україні  обмаль). Перше, —  це наявність таких побутових речей, які традиційно використовувались і як музичні інструменти. В художній літературі, наукових дослідженнях згадується про їх застосування у обрядах, народних звичаях, танцювальній, дитячій, пастушій, мисливській культурах тощо.

Друга особливість збірки в тому, що збирачі намагаються зберегти кожен інструмент у його комплексному, цілісному вигляді. Дзвоники, наприклад, підвішувалися до хреста під час колядування, як і до вертепної палиці, до гуцульського топірця-бартки. Весільні колокільці — круглі шелести на дерев’яному стрижні з хустиною супроводжували спів ритуальних ладкань і танців із вінками на Бойківщині. У такому вигляді вони творили обереговий комплекс.

Третя особливість колекції в тому, що вона може звучати. Розповідаючи про інструменти, Л. Кушлик та Т. Баран можуть продемонструвати звучання майже всіх типів інструментів, оскільки в достатній мірі володіють грою на більшості з них.

Отож, відвідувачі зустрінуть на виставці найрізноманітніші типи інструментів та їх різновиди. Серед сопілкових — це і теленки (без ігрових отворів), гуцульські денцівки, бойківські пищавки, поліські викрутки і колянки, подвійні монтелєви, джоломіги, довбушівка,  багатоцівкові свирілі, ребро. В колекції є й свистунці, окарини. Серед трембіт — бойківський та гуцульські типи інструментів, включаючи „кручені”. Серед струнних — скрипки, в тому числі восьмиструнну, басолі, бандури кінця ХІХ- початку ХХ століття, гелігонка (традиційна гармонія гуцулів Рахівщини), австрійські цитри, їхні простенькі  прародичі — закарпатські цітери.

Є і незначна кількість сучасних удосконалених інструментів.

Загальна кількість експонатів становить понад 400 одиниць.

Автори виставки — Л. Кушлик, Т. Баран
Теми:  виставка