• Головна
  • Події
  • Відбулося відкриття виставки «Пам’ятати, щоб не повторити!»
Відбулося відкриття виставки «Пам’ятати, щоб не повторити!»

Відбулося відкриття виставки «Пам’ятати, щоб не повторити!»

06 березня 2015, 09:37

У четвер, 12 березня 2015 року  о 16.00 у Львівському історичному музеї за адресою: пл. Ринок, 6, відбулося відкриття виставки «Пам’ятати, щоб не повторити!»

«Пам’ятати щоб не повторити»

(Перша світова війна у музейних пам’ятках)

прес-реліз

Відкриття: 12.03.2015 р., о 1600 год. 

Львівський історичний музей

Виставковий зал

(пл. Ринок, 6, перший поверх)

Перша світова війна — глобальний збройний конфлікт, який мав вирішальний вплив на подальшу світову історію. Основними супротивниками були Антанта і Четверний союз, котрі об’єднували близько 40 держав. Під час війни загинуло 10 000 000 військових і цивільних.

Галичина стала частиною Східного фронту Великої Війни, ареною, на якій сходилися армії Австро-Угорської та Російської імперій. Місцем, де заручниками війни стали й ті люди, котрі не брали безпосередньої участі у бойових діях.

Весною і літом 1915 р. театр військових подій Першої світової війни значною мірою зосереджений в Галичині. З 29 квітня по 4 травня 1915 р. відбулися бої за гору Маківку, 2—5 травня 1915 р. — Горлицький прорив на Східному фронті, в результаті якого 3 червня німецько-австрійські війська зайняли Перемишль, а 22 червня — Львів. У галицькому суспільстві активно формується своя політична оцінка ситуації та пошуки своєї історичної місії. В умовах битв за впливи та переділ світу, галицька еліта стає на захист власних земель та народу, мріючи про незалежність і самостійність.

У вирі Великої війни яскравим явищем було зародження перших українських військових формувань новітньої доби — Січового стрілецтва, яке пізніше стало основою Української Галицької Армії.

Лейтмотивом виставки є висвітлення подій у Львові та Галичині в контексті європейських воєнних баталій 1914—1918 рр. та застереження людству«Пам’ятати, щоб не повторити».

На виставці висвітлено дві основні теми. Одна з них — розвиток військової техніки та фортифікацій, зброя та спорядження армій, втягнутих у воєнний конфлікт тощо. Інша частина виставки представляє події у нашому місті та краї у часі Першої світової війни.

Загалом на виставці експонується понад 250 оригінальних пам’яток періоду Першої світової війни з музейних збірок. Це типові взірці озброєння: гвинтівки та карабіни з від’ємними багнетами, кулемети, пістолети та револьвери різних моделей, статутна та саморобна холодна зброя. Представлена цікава підбірка різноманітних гранат, елементи спорядження, уніформи, документи тощо.

Візуальний ряд виставки доповнюють понад 200 фотографій зі збірки Львівського історичного музею, а також фотографії з інтернет-ресурсів. Фотоматеріали дають можливість поринути уявою у військові реалії. Непересічні особистості — митрополит Андрей Шептицький, доктор Тадеуш Рутовський, архикнязь Вільгельм Габсбург, «Червоний барон» (Манфред фон Ріхтгофен), штабс-капітан Петро Нестеров, генерал-полковник Едуард фон Бьом-Ермолі, генерал-ад’ютант Микола Миколайович (Романов) та інші дивляться на нас зі старих світлин.

При підготовці виставки близько 40 музейних предметів були відреставровані або пройшли профілактичні роботи у музейних реставраційних майстернях. Для повнішого розкриття теми виставку доповнено пам’ятками з приватних збірок.

Сподіваємось, що виставка не залишить байдужою львівську громаду і гостей нашого міста.

Організатори: Львівський історичний музей при співпраці з Воєнно-історичним музеєм 58-го  будинку офіцерів

Авторська група: Тарас Рак, Петро Слободян, Світлана Олексенко, Ольга Аржанова, Христина Маліновська, Олександр Олешко.
Теми:  виставка