• Головна
  • Події
  • Відбудеться відкриття виставки Львівського історичного музею, присвяченої 200-річчю з дня народження Михайла Вербицького «Отець Михайло Вербицький – творець національного Гімну України»
Відбудеться відкриття виставки Львівського історичного музею, присвяченої 200-річчю з дня народження Михайла Вербицького «Отець Михайло Вербицький – творець національного Гімну України»

Відбудеться відкриття виставки Львівського історичного музею, присвяченої 200-річчю з дня народження Михайла Вербицького «Отець Михайло Вербицький – творець національного Гімну України»

12 серпня 2015, 21:55

15 серпня 2015 р. у приміщенні храму Благовіщення Пресвятої Богородиці при Патриаршому Соборі Воскресіння Христового відбудеться відкриття виставки Львівського історичного музею, присвяченої 200-річчю з дня народження Михайла Вербицького «Отець Михайло Вербицький – творець національного Гімну України»

Прес-реліз

 

Відкриття 15 серпня 2015 р. о 17год.

у приміщенні храму Благовіщення Пресвятої Богородиці

при Патріаршому Соборі Воскресіння Христового

м. Київ, вул.. Микільсько-Слобідська,5

 

Виставка «Отець Михайло Вербицький — творець національного Гімну України» присвячена 200-річчю з дня народження.

На виставці репрезентовано документальні пам’ятки — свідчення відомих і невідомих сторінок життя творця Гімну України отця Михайла Вербицького (1815—1870). Показано його роль у духовному відродженні Галичини у XIX ст. та в об’єднанні громадян України в часи важких випробувань.

На виставці експонується біля 100 експонатів. Серед них :

—               Портрет о. М. Вербицького пензля молодої львівської художниці Наталії Гелети, створений для виставки у 2014 р.

—               Портрет єпископа Івана Снігурського роботи невідомого художника XIX ст. (оригінал зберігається у Львівському історичному музеї).

—               Копії документів з сімейного архіву п. Андрія Вербицького, праправнука о. М. Вербицького.

—               Документи Центрального державного історичного архіву України
у Львові, зокрема витяги з Метричних книг народження, одруження, смертей сіл Завадова, Залужжя, Стрілок 1850—1856 рр., які містять офіційні дати періоду перебування о. М. Вербицького на посаді адміністратора в церквах цих парафій.

—               Карта Яворівського повіту з позначенням населених пунктів, де проживав о. М. Вербицький.

—               Партитури пісень, записані власноручно композитором о. М. Вер-
бицьким  (оригінали зберігаються у  Львівській науковій бібліотеці ім. В. Стефа-
ника НАН України). 

—               Світлини про вшанування пам’яті о. М. Вербицького. Їх надало Львівське товариство «Надсяння» і відомий львівський фотограф п. Любомир Криса. 

—               Віднайдені у 2014 р. стародавні речі у церквах перших парафій
о. М. Вербицького: ікони, стародруки, хрести, підсвічники, лампадки, саморобні вервечки, церковні ризи та вишукані церковні прикраси.

Раритети виставки:

—               Листок з церковної Метричної книги смертей с. Завадова Яворівського повіту із власноручним записом о. М. Вербицького про смерть його доньки Марії 20 січня 1852 р. у віці 1 рік 9 місяців.

—               Фелон XIX ст., який використовували під час богослужінь священики церкви Різдва Пресвятої Богородиці с. Завадова, ймовірно, і о. М. Вербицький. 

—               Платівка із записом музичних творів у виконанні славетного оперного співака Модеста Менцинського. На ній вміщено реконструкцію запису Гімну Народного за 1910 р. (зберігається у Музично-меморіальному музеї Соломії Крушельницької).

—               Родовід Вербицьких,

—               Родовід Вербицьких з архіву п. Андрія Вербицького.

Головне місце у творчому доробку композитора М. Вербицького займала музика церковна і світська —  для хорів, для чоловічих квартетів, театрів.
М. Вербицькому судилося стати творцем спочатку національного, а з часом Державного Гімну України.

Вперше прозвучало хорове виконання пісні «Ще не вмерла Україна» на слова Павла Чубинського  (1839—1884) 10 березня 1865 р. на Шевченківському вечорі в м. Перемишлі.

У 1918 р. пісня стала національним гімном Української Народної Республіки. У 1939 р. затверджений як Гімн Закарпатської України. За часів радянської влади в Україні Гімн офіційно було заборонено. На Галичині його співали підпільно українські патріоти.

У 1991 р., коли Україна здобула незалежність, пісня «Ще не вмерла Україна» стала Гімном держави.

15 січня 1992 р. музична редакція Державного Гімну була затверджена Верховною Радою України.

6 березня 2003 р. Верховна Рада України ухвалила Закон про Державний Гімн України.

Нині ця пісня охопила найширший простір духовного відродження
в Україні. Кожний, хто співає Гімн, не просто промовляє слова, а виражає свою національну приналежність, прагнення бути вільним і незалежним. Постать композитора, просвітителя і духівника Михайла Вербицького нарешті займає належне йому місце серед видатних українців у всьому світі.

Сподіваємося, виставка торкнеться сердець кожного з відвідувачів.

 

Автори виставки:

Світлана Кочергіна, ст. науковий співробітник Львівського історичного музею,

Ганна Папірник, голова Львівської обласної громадської організації «Жіночий вибір»
Теми:  виставка, Вербицький