Виставка "Спадщина Ставропігії"​ (завершена)

Виставка "Спадщина Ставропігії"​ (завершена)

17 травня 2011, 14:53

Представлена до уваги відвідувачів Львівського історичного музею виставка «Спадщина Львівської Ставропігії», побудована на матеріалах музейних фондів, присвячена важливим ювілейним датам, пов'язаним з історією такої унікальної інституції, як Львівська Ставропігія.
Цього року маємо нагоду відзначити 420 років від виходу у світ «Адельфотесу» (1591) — першої книги друкарні Львівського Ставропігійського братства, друкарні, яка діяла до 1939 року. Представлений на виставці примірник книги є унікальним з огляду на те, що втрачені його елементи було доповнено рукою Антонія Петрушевича (1821—1913), видатного бібліофіла, збирача рукописів та стародруків, історика, краєзнавця, члена Ставропігійського інституту, від народження якого минає 190 років. Також не оминаємо увагою 110 роковини Ісидора Шараневича (1829 — 1901), визначного історика, краєзнавця, археолога, консерватора археологічних пам'яток, музейника. На виставці представлено таблиці археологічно-бібліографічної виставки, проведеної 1888 — 1889 року за ініціативою І. Шараневича, листи та телеграми з нагоди її відкриття.
Слід звернути особливу увагу на такі представлені унікальні рукописні пам'ятки, як Кристинопільський Апостол XII ст., який виставляється вперше після проведеної його реставрації, «Альбом або книга вписаних до Ставропігії», а також стародруки з колекції Музею Ставропігійського інституту. З поміж них знаменита «Острозька Біблія», 430 років від виходу у світ якої також відзначаємо цього року. На виставці представлено унікальні раритети книжкового мистецтва з фондів Львівського історичного музею : 9 рукописів, 23 стародруки, книги XIX - початку XX ст. з печатками різних установ та автографами відомих діячів краю: А. Петрушевича, М. Голубця. Експозиція доповнена творами мистецтва, зокрема 8 живописних портретів членів Ставропігійського інституту, 9 графічних робіт, які відображають вигляд Ставропігійської друкарні. Особливо цікавими є архітектурні креслення будівель Ставропігії з штампами видатного архітектора Львова Івана Левинського (1851-1919).
Представлені на виставці пам'ятки є спадщиною Львівської Ставропігії, яка надійшла до Львівського історичного музею 1940 року, після ліквідації Ставропігійського інституту. На виставці представлено не весь спадок Ставропігії, яким володіє Львівський історичний музей, а лише ті пам'ятки, які певним чином відображають вищезазначені ювілейні дати.

Автори виставки: Руслан СЕРЦЕЛЕВИЧ, Світлана ОЛЕКСЕНКО, Ольга КІНДІЙ.
За участю матеріалів фондів Сергія БОГДАНОВА, Тетяни СТЕПАНОВОЇ, Світлани ХАВАЛКО, Мирослава ПОБЕРЕЖНОГО, Петра СЛОБОДЯНА.
За допомогою: Христини МАЛІНОВСЬКОЇ, Ольги АРЖАНОВОЇ, Наталії НОСИК, Ігоря МИСЯКА, Олега ТАНСЬКОГО.

Фотографії можна переглянути у фотогалереї.