Історія

У 2018 році виповнюється 125 років з дня заснування Львівського історичного музею — одного з найстаріших і найбагатших музеїв  України.

Музей має багаті і славні традиції.  Його історія бере початок з кінця ХІХ ст., коли у1893 році  було засновано  Історичний музей міста Львова. У 1940 році Історичний музей міста Львова та  Національний музей  імені короля Яна ІІІ (засн. 1908 р.) були об’єднані в одну установу —  Львівський історичний музей (ЛІМ). До його фондів увійшли також окремі колекції розформованих львівських музеїв, зокрема, Музею імені князів Любомирських, Музею Наукового Товариства імені Шевченка, Музею Ставропігійського інституту.

Нині збірки ЛІМу налічують понад 370 тис. музейних предметів. Окремі пам’ятки є раритетами світового значення. Це, зокрема, рукописні і стародруковані книги ХІІ-ХVІІ ст., найдавніші графічні види Львова ХVІІ-ХVІІІ ст., обладунки крилатих гусар та гуцульська зброя, старовинні ордени багатьох країн Європи і Азії та ін.

Ці колекції формувались продовж усієї історії Музею. Важливу роль в організації комплектування фондових збірок ЛІМ відіграв його перший директор Олександр Чоловський — відомий дослідник, вчений, колекціонер.

Нині ЛІМ — це скарбниця не тільки національної культурної спадщини, але й спадщини багатьох європейських народів.

Щорічно музей відвідують бл. 400 тис. осіб — львів’ян і гостей міста.

Окремі музейні пам’ятки та колекції  експонувались на виставках у Нью-Йорку, Лондоні, Відні, Парижі, Празі, Варшаві та інших містах Європи.

Про важливі події історії України від найдавніших часів розповідає експозиція відділу  Музей історії України (пл.Ринок,24).

У Королівських залах кам’яниці Корнякта репрезентовано старовинні меблі, картини, годинники, ордени з фондів музею (Відділ Кам’яниця Корнякта, пл.Ринок,6).

 У Музеї-Арсеналі  представлені рідкісні зразки зброї та захисного озброєння ХІІ-ХХ ст. з різних країн Європи, Азії та Африки (відділ «Музей-Арсенал», вул. Підвальна,5).

У відреставрованій та переданій міською владою Музею кам’яниці Бандінеллі (пл. Ринок, 2) у 2005 році відкрився Музей історичних коштовностей (нині Відділ ЛІМ — Музей «Палаццо Бандінеллі»).

У 2012 році в приміщенні колишньої міської Стрільниці відкрито експозицію Відділу «Музей визвольної боротьби України» (вул. Лисенка, 23а).

Інтер’єр та атмосферу літературно-мистецького салону відтворює сектор «Літературний Львів І пол. ХХ ст.» (вул. Гвардійська,18).

За роки незалежності були відкриті історико-меморіальні музеї генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича (вул. Білогорща, 76а) та Євгена Коновальця (с.Зашків Жовківського р-ну).      

На даний час триває робота над розробленням концепції щодо створення Музею історії Львова (пл. Ринок, 4).

ЛІМ є визнаним науково-методичним центром історичних та краєзнавчих музеїв західного регіону України.

Науковці ЛІМу активно займаються науково-дослідницькою та культурно-освітньою діяльністю. ЛІМ став ініціатором та організатором проведення низки наукових конференцій, зокрема, «Музеї Львова: події, колекції, люди», яка стала ефективною платформою для обміну досвідом музейників. На базі Львівського історичного музею у 2011 започатковано науковий семінар молодих науковців. Велика увага приділяється музейній педагогіці —  розроблено комплексну програму «Музей — школі», яка дає можливість ефективно поєднувати вивчення шкільної програми з музейною практикою. Музей неодноразово брав участь у проведенні всеукраїнських музейних фестивалів у Дніпропетровську. Тричі ЛІМ був відзначений як переможець у конкурсах міні-експозицій (2005, 2011, 2015). 

Розуміючи виклики нового часу,  науковці розробили Стратегію розвитку Музею на 2017 — 2027 роки.

 За останні роки активізувалась робота Музею у сфері отримання ґрантів.  У вересні 2016 року проект Львівського історичного музею «Реставрація Чорної кам’яниці на площі Ринок у Львові» переміг у конкурсній грантовій програмі «Великий проект» Посольського фонду США збереження культурної спадщини. Він буде реалізований впродож вересня 2016 року — жовтня 2019 року. Львівський історичний музей активно включився у музейний діалог Львів-Люблін, у рамках реалізації Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна (проект спрямований на поглиблення транскордонної комунікації та покращення роботи музеїв).

Велику увагу в Музеї приділяється активізації співпраці з музейниками, як України, так і зарубіжних країн. Впродовж останнього року було підписано, зокрема,  близько 20 Угод про співпрацю з музеями Польщі, Литви, Білорусі.

2 червня 2016 року на сесії Львівської обласної ради новим директором Львівського історичного музею було призначено віце-президента Українського національного комітету ІСОМ, члена Наукового товариства імені Т. Шевченка, члена Польського народознавчого товариства,  кандидата історичних наук, Чмелика Романа Петровича.