Фондова група “Меблі”

Увагу багатьох відвідувачів Історичного музею привертає його колекція старовинних меблів. Колекція меблів представлена пам’ятками XVII-XX ст. і налічує 387 од. зб.
   Художні меблі, які становлять основу музейної збірки, є своєрідним документом свого часу, що несе багато цінної інформації про епоху, технічні можливості, соціальні умови, характер життєвого укладу людей.
   Класифікацію меблів, як предметів побутового вжитку здійснено за принципом їхнього функціонального призначення: корпусні меблі (шафи, комоди, буфети) і меблі для сидіння (лави, дивани, крісла, стільці, фотелі).
   У музейній збірці меблів близько 170 од. зб., які можна віднести до корпусних меблів. Це, зокрема, найдавніші скрині, так звані „кассоне” (XVII ст.), що їх використовували для зберігання одягу, “цехові скрині” (понад 30 од. зб.), які слугували для зберігання документів, грошей та інших цінностей ремісничих цехів у XVII- XVIIІ ст.
   Різноманітна за часом створення, формою, стильовими ознаками колекція шаф.
   Одним із найцікавіших експонатів музею є шафа ґданської роботи XVII ст., виготовлена з дуба, прикрашена накладним ажурним різьбленням у вигляді гірлянд, увінчана багатопрофільованим карнизом, у центрі якого - декоративний різьблений картуш.

Фондова група “Меблі” у ФОТОГАЛЕРЕЇ

Три комоди XVIIІ ст. французької роботи виконані у стилі рококо. Стінки комодів декоровані рослинно-квітковим орнаментом у техніці „маркетрі”. Пам’ятки походять із приватної збірки В.Лозинського.
   У збірці близько 130 од. зб. меблів, призначених для сидіння та лежання. Це стільці, крісла, лави.
   Велику художню цінність становить гарнітур голландської роботи середини XVIIІ ст., який складається з 10 предметів: 8 крісел і 2 фотелів. Гарнітур виконаний у техніці „маркетрі”, декорований перламутром, спинки крісел - композиціями квітів, над якими літають птахи та метелики.
   У музейній збірці представлено чимало німецьких селянських стільців XVII-XVІII ст., які вирізняються різноманітністю варіантів гротескного орнаменту. Спинки стільців оздоблені горельєфною різьбою, виконані з великою пластичною силою. Для зручності перенесення стільця у маскаронах зроблені наскрізні отвори.
   Різноманітна за формою, конструкцією, призначенням є збірка лав, диванів, серед якої вирізняються лава ґданської роботи (поч. XVII ст.) та багато декорований диван у стилі бароко.
   Збірка дзеркал налічує близько 30 од., серед яких - настінні, напольні, накамінні, настільні дзеркала.
   До складу фондової групи “Меблі” входять також екрани - характерні атрибути інтер’єрів аристократичних салонів, спалень.
   Значний інтерес викликають зразки меблів, виконані майстрами народного мистецтва Івано-Франківської та Львівської областей.
   Музейна збірка художніх меблів має незаперечну історичну й мистецьку вартість. Поряд з іншими пам’ятками музею художні меблі використовуються у постійних експозиціях. Це надзвичайно цінне джерело для вивчення стильових форм меблів різних епох, історії матеріальної та художньої культури багатьох народів.