Пам’ятки книжкового мистецтва XII-XVIII ст.

Збірки “Рукописи” і “Стародруки” у колекції ЛІМ налічують близько семисот книг та фраґментів книг. Понад двісті примірників - складає рукописної книги, близько п’ятисот - стародруків. В основі колекції - пам’ятки Музею Ставропігійського інституту та Національного музею ім. короля Яна ІІІ у Львові.
   До фонду рукописної книги входять пам’ятки, писані кирилицею, латинкою, писані на пергаменті та папері, релігійного та світського характеру.
   Найдавнішою і найціннішою книгою у збірці ЛІМ є Христинопільський або Городиський Апостол - давньоукраїнська пам’ятка ХІІ-ХІІІ ст., написана каліграфічним уставом на перґаменті. Разом у збірці “Рукописи” сім книг, написаних на перґаменті, включно із Христинопільським Апостолом. Це - градуал, антифонарії (латинські нотні книги XVII ст.), Тора, а також декілька фраґментів книг. Найдавніші паперові українські рукописи належать до другої половини XV ст. У збірці “Рукописи” і “Стародруки” виокремлюється підгрупа кириличних Євангелій XV-XVII ст., збірників церковних служб XVII-XVIIІ ст., нотних ірмолоїв XVII-XVIIІ ст.
   Найдавніша стародрукована книга збірки датована 1488 р. Це - Sermones festivals (Святкові проповіді), надрукована в Гугоні. До найстаріших некириличних книг належить Біблія 1500 р. з Нюрнберґа. Серед ста дев’яти книг, надрукованих латинським шрифтом (латинською, польською, німецькою мовами) - проповіді (Краків, 1600 р.), твори Сенеки (1646 р.) тощо. До збірки входять книги арабською, грецькою, єврейською, вірменською мовами.

Переважна більшість друкованих кириличних книг збірки вийшла з друкарень Львівського Ставропігійського братства. У збірці представлені також видання з Острога, Дермані, Почаєва, Києва, Чернігова, Москви, Вільна. Невелика кількість видань походить із приватних друкарень Михайла Сльозки, Арсенія Желиборського (Львів), Спиридона Соболя (Київ). Цікавими є видання зі Спирятинської, Крилоської та Унівської друкарень. Місця друку декількох видань не встановлено.

Пам’ятки книжкового мистецтва XII-XVIII ст. у ФОТОГАЛЕРЕЇ

Старовинні рукописи і стародруки Львівського історичного музею є цінним джерелом для пізнання культури, мистецтва, мови, історії, богослов’я, літератури минулого і сучасного. Збірка має унікальну цінність не лише для української, а й також світової культурної спадщини.