Музей–Арсенал

Тимчасово зачинено

Музей-Арсенал розміщений у будівлі Міського арсеналу — пам’ятці архітектури XVI ст. (вул. Підвальна, 5). Це одна з небагатьох збережених у Львові споруд оборонного типу (1574—1575, будівничі Павло Щасливий (?), Гануш, Себастян Мочиґемба), яка була споруджена на місці невеликої зброярні, майже повністю знищеною пожежею 1571 року. 

Арсенал входив до системи міських фортифікаційних споруд. Східним боком він прилягав до Високого оборонного муру між двома вежами — Токарів і Поворозників на півночі і Шевською на півдні. Перед будівлею стояла бастея. В арсеналі зберігали і лагодили зброю. Поряд містився склад боєприпасів. Від сучасної вул. Братів Рогатинців при арсеналі існувала (з 1582) людвисарня (ливарня) гармат, де їх відливали для оборони міста і на продаж. У часі Північної війни між Московією та Швецією за панування на Балтиці (1700—1721) полки Карла XII у 1704 р. штурмували Львів. Арсенал згорів, проте через два роки його відбудували. У XVIII ст. споруда втратила оборонне значення. Її використовували як неофіційну в’язницю. У 1768—1770 рр. тут ув’язнили гайдамаків — учасників Коліївщини. Меморіальна таблиця (1970, скульптор Анатолій Галян) увічнила пам’ять про них. У 1800 р. в арсеналі влаштували військовий склад. Для збільшення кількості приміщень добудували третій поверх. Від 1850 р. в арсеналі знову почали зберігати зброю, конфісковану в населення Львова та околиць після революційних подій 1848 року. Надалі — це склад-шпихлір для зберігання збіжжя. У листопаді 1918 р. тут містилися склади Української харчової управи. Як склад товарів використовували Арсенал і в радянські часи.

 

1973 року в Арсеналі почали реставраційні роботи. Було відновлено стіну Високого муру, відкрито з-під землі основу Низького муру. Поновили первісну конструкцію даху, бійниць, планування поверхів. Провели реконструкцію фрагменту Шевської вежі з частиною оборонної стіни (1980, арх. Андрій та Ганна Новаківські). Приміщення арсеналу передали Львівському історичному музею (1975). Після завершення реставраційних робіт у Міжнародний день музеїв — 18 травня 1981 р. — у Міському арсеналі відкрили Музей-Арсенал на правах відділу Львівського історичного музею.

В Музеї виставлено зразки старовинної зброї з більш ніж 30 країн світу. Експозиція побудована за хронологічно-тематичним принципом з врахуванням виду та місця виготовлення зброї. Хронологічні межі збережених пам’яток охоплюють XI — поч. ХХ ст. Колекція дає уявлення про еволюцію зброї, її типи, види, осередки виготовлення, естетичні смаки майстрів-зброярів, рівень технічного розвитку суспільства тощо. Розкішне оздоблення багатьох експонатів дає змогу говорити про них і як про твори ужиткового мистецтва. Чимало пам’яток декоровано дорогоцінними металами, самоцвітами, слоновою кісткою, перлами, коралами, перламутром.

У Музеї-Арсеналі представлено всі основні види зброї: холодна, метальна, вогнепальна, предмети захисного озброєння.

Серед холодної зброї — ножі, кинджали, мечі, шаблі, шпаги, ятагани, сокири, алебарди, булави, чекани, перначі тощо. В експозиції репрезентовано всі типи середньовічних мечів: поясні, півтораручні, дворучні. Клинки багатьох позначені клеймами, символічними знаками, написами. Унікальним є півтораручний меч XIV ст., голівку руків’я якого оздоблює латунний хрест — знак Тевтонського ордену. Ця пам’ятка — свідок героїчної боротьби слов’янських народів проти німецьких лицарів. Дивують своїми розмірами величезні дворучні мечі XVI ст., що їх використовували при обороні фортець для збивання штурмових драбин, ними була озброєна охорона полководців та прапора. Окрасою колекції є шабля XVII ст. східного типу з подвійним клинком — „зульфакар“.

Вишуканим декором вирізняються ножі та кинджали народів Кавказу та арабського Сходу. Широко представлена в експозиції холодна зброя на ратищах: списи, протазани, алебарди, бердиші, сокири тощо.

Чимало в Музеї-Арсеналі цікавих зразків ударної зброї на коротких ратищах: булав, чеканів, перначів. В експозиції — унікальні давньоруські булави XI—XII ст. З XVI ст. булава — символ влади гетьмана в Польщі та Україні, пернач — влади полковника. Часто їх декорували золотом, сріблом, самоцвітами. Метальна зброя у Музеї-Арсеналі представлена як луками, так і мисливськими арбалетами.

До уваги відвідувачів — зразки захисного озброєння. Це, зокрема, кольчуги, панцирі, щити, шоломи. Перлиною музейної збірки є обладунки „крилатих гусарів“ — основної ударної сили військ Речі Посполитої XVII—XVIII століть. Обладунок — вдале поєднання найкращих досягнень західноєвропейського та східного озброєння. Його успішно використовували як проти легкої кінноти Сходу, так і важкої із Заходу. У Музеї репрезентовано обладунки гусарів роти польського гетьмана С. Яблоновського (1634—1708), атака яких вирішила долю битви під Віднем 1683 року.

В колекції Музею-Арсеналу є головні убори. Це, зокрема, шоломи типу „арме“ та „моріон“, чудовий парадний італійський шолом „бургіньйот“ (друга половина XVI ст.). Шолом, виготовлений з міді, по всій поверхні багато карбований сценами римського епосу з „Енеїди“ Вергілія.

Серед щитів на особливу увагу заслуговують іранський щит (XVII ст.), на сталевій поверхні якого таушовані золотом рослинні й геометричні орнаменти надзвичайно тонкої роботи, татарський щит-калкан (XVII ст.) з виноградної лози, переплетеної різноколірними шовковими нитками, оздоблений у центрі „умбоном“ з позолоченого срібла — роботою львівських майстрів.

Широко представлена в Музеї і вогнепальна зброя. Тут можна ознайомитися як із зразками артилерійської, так і ручної зброї. Не можна оминути увагою мортири XVII ст. з бомбами вагою 30—35 кг. У Музеї є колекція ручної вогнепальної зброї. Це рушниці і пістолети з кремінно-колісцевими, кремінно-ударними, капсульними замками з майстерень країн Заходу і Сходу. В експозиції — цікаві зразки зброї місцевих майстрів, зокрема дуельні пістолети львівського майстра Т. Вісньовецького (ХІХ ст.). Розкішним оздобленням вирізняються мисливські рушниці. Їхні стволи та приклади декоровані плетивом золотих та срібних орнаментів, гравіюванням, різьбленими сценами полювання, зображеннями птахів, тварин тощо.

Зацікавлення викликає зброя роботи гуцульських майстрів ХVІІІ—ХІХ ст.: рушниці (кріси), пістолети, багато прикрашені різьбленим геометричним орнаментом, інкрустацією перламутром, срібними, мідними, латунними дротиками і бляшками. Прослідкувати подальшу еволюцію вогнепальної зброї можна на зразках казнозарядної зброї: револьверах, рушницях, гвинтівках.

Цікавим аксесуаром вогнепальної зброї були порохівниці, найчастіше виконані з рогу, прикрашені різьбленням, металевими дротиками, іноді оправлені сріблом.

Без сумніву приверне увагу відвідувачів епічне батальне полотно "Битва під Грюнвальдом" Т.Попеля і З.Розвадовського.

Пам’ятки, репрезентовані в експозиції Музею-Арсеналу — це невелика частина колекції зброї Львівського історичного музею, яка налічує близько 4,5 тис. одиниць.

В основі колекції — збірки зброї давніх львівських музеїв: Національного музею імені короля Яна ІІІ (збагачені в 1914 р. колекцією В. Лозинського та в 1919 р. — збіркою Б. Ожеховича), Історичного музею міста Львова, Музею імені князів Любомирських.

Музей-Арсенал — унікальний музей, який немає аналогів на території України.

З 2018 р. у рамках проекту „Audiodescription over the border“ за участю країн Вишеградської групи та країн східного партнерства (Україна, Польща, Грузія, Чехія, Білорусь, Словаччина, Молдова) у Музеї-Арсеналі розроблено аудіодискрипцію для відвідувачів з вадами зору. 

Експозиція відкрита з 10.00 до 17.30 
Каса працює до 17.00
Вихідний день середа

Вхідні квитки:
- для дорослих — 50 грн;
- для учнів, студентів та пенсіонерів — 30 грн;
- сімейний квиток — 110 грн (2 дорослих, 2 дітей)
Екскурсійне обслуговування — 100 грн. (до 20 осіб)

Контакти:
Музей-Арсенал
вул. Підвальна, 5
Зав. відділу — Тарас Процак
Тел. +380 32 235 86 61, 097 866 18 78
Email: lviv.arsenal.museum@gmail.com