Заходи до 120-річчя ЛІМу

04 вересня 2013, 11:39

11.09.2013 о 15.00 год.Прес-конференція (Палаццо Корнякта, пл.Ринок, 6) до 120-річчя ЛІМ з презентацією  

 • Альбому «Львів у графіці» (автор-упорядник Світлана Хавалко),

Образотворче видання «Львів у графіці» створено на основі багатої колекції пам’яток з фондів «Графіка» Львівського історичного музею. До альбому увійшли 50 зображень графічних творів, які присвячені Львову. Це — панорами міста ХVII — ХІХ ст., вигляди вулиць і площ, сакральні споруди і архітектурні пам’ятки. Роботи виконані у ХVII — на поч. ХХ ст. у різних графічних техніках: мідерит, акварель, літографія, гуаш, олівець тощо. Серед представлених зображень — найдавніший вигляд Львова поч. ХVII ст., створений за рисунком Аурелліо Пассаротті, вигляд сучасного проспекту Свободи на поч. ХІХ ст., коли ним протікала ще незакритою річка Полтва, зображення старої львівської Ратуші, околиці Львова ХІХ ст., які сьогодні є складовою міста — Погулянка і Цетнерівка, об’єкти, що нині не існують — Пелчинський став.

Підбір музейних пам’яток, написання анотацій виконано зберігачем фонду «Графіка» Хавалко С.З. Передмову, короткі анотації та декілька пояснень до окремих зображень в альбомі подано чотирма мовами: українською, англійською, польською, російською. Переклади зроблені музейними науковцями: Андрієм Познахівським та Яніною Огоновською. Автором ідеї альбому є директор Львівського історичного музею Богдан Чайковський. Дизайн виконано Маліновською Х. М. Альбом видано у львівському видавництві «Апріорі».

Альбом буде цікавим для істориків і мистецтвознавців, пересічним  львів’янам  та гостям нашого міста. Гортання його сторінок — це своєрідна екскурсія  Львовом «у часі і просторі». 

 • Альбому «Ордени-медалі з фондів Львівського історичного музею» (автор Ірина Полянська),

Збірка орденів та медалей Львівського історичного музею — одна з найбагатших в Україні. Вона налічує понад 6500 одиниць збереження. Найдавніші пам'ятки походять з ХVII ст., найновіші надходження  —  сучасні медалі 2012 року випуску. У музейній скарбниці зберігаються ордени та медалі 47 країн!

Видання репрезентує колекцію з 55 найцінніших і добре збережених орденів кінця ХVІІІ —середини ХХ століття  фонду «Ордени-Медалі» Львівського історичного музею, які ще не були представлені широкому колу читачів.

Ордени представлені в альбомі за абетковим порядком по країнах Європи, Сходу та Африки. Вказано матеріал, з якого вони виготовлені, фірму-виробника або  майстра (де вдалося встановити), країну-виробника, час виготовлення, шлях надходження до Львівського історичного музею, подано  коротку історію  створення та побутування.

Найширше представлені ордени таких європейських країн як Австрія, Німеччина, Ватикан, Росія тощо.Цікаву сторінку репрезентують ордени Сходу: в альбомі — ордени Японії, Таїланду, Китаю, Ірану тощо. 

За кожною нагородою простежується історія певної країни, стоїть доля окремої людини, однак, на превеликий жаль, документів, які засвідчували б, кому належав той чи інший орден не збереглося.

Музей репрезентує невелику частину колекції орденів, проте надзвичайно вартісну та цікаву.

 Ідея видання альбому належить директору Львівського історичного музею  Богданові Чайковському. Автор видання вчений секретар музею, хранитель фондової групи «Ордени-медалі» Ірина Полянська, науковий редактор заступник директора з наукової роботи Олена Роман, автор світлин — старший науковий співробітник Мирослав Побережний. 

 • календаря, присвяченого 200-річчю від дня народження Тараса Григоровича Шевченка.

Активну участь у підготовці цього видання взяла Львівська національна академія мистецтв (ректор академії Бокотей А. А.) і кафедра графічного дизайну (керівн. Косів В. М.). Безпосередню роботу як дипломний проект виконав студент кафедри Володимир Кудляк.

Видання календаря було здійснено львівським видавництвом «Афіша» (директор З. Романів). Серед пам’яток, використаних при підготовці календаря надзвичайно цікаві і вартісні графічні твори видатних львівських митців Олени Кульчицької, Стефанії Гебус-Баранецької, Олекси Шатківського, Ярослави Музики, Богдана Мусієвського. Скульптурні портрети Тараса Шевченка роботи Михайла Гаврилка, живописний твір роботи Юліана Панкевича (1923 р.), такі раритети як альманах «Хата» 1860 року, де публіковано поезії Шевченка, перше посмертне видання «Кобзаря» 1867 року, факсимільне видання першого «Кобзаря», зроблене у Львові 1914 року, пам’ятні медалі до шевченківських ювілеїв, починаючи з 50-их роковин смерті Поета.

Всю підготовчу роботу, підбір музейних предметів виконали працівники ЛІМу  заступник директора Рудько Т. Г. та фотохудожник Підперигора З. С. Основним фінансовим спонсором видання виступила Львівська торгово-промислова палата (президент Афтанас Д.Д.). До участі у виданні долучився Ротарі клуб «Львів-Леополіс».

ПЕРЕГЛЯНУТИ ФОТОЗВІТ ПРЕЗЕНТАЦІЇ У ФОТОГАЛЕРЕЇ


11.09.2013 о 16.00 год.Відкриття виставки «Від Хотина до Відня», підготовленої до 330-річчя знаменитої Віденської битви. (пл. Ринок, 2, Музей «Палаццо Бандінеллі»).

ПЕРЕГЛЯНУТИ ФОТОЗВІТ З ВІДКРИТТЯ ВИСТАВКИ У ФОТОГАЛЕРЕЇ


У рамках святкування свого 120-річчя у Львівському історичному музеї  12 вересня 2013 року відбудеться: 

9.00представлення експозиції відділу Давньої історії України (пл. Ринок, 24), її оновлених експозиційних розділів:

 • «Львів XVI – XVII ст.»;
 • «Національно-визвольна боротьба українського народу за національне і соціальне визволення»;
 • «Гетьманщина» (XVI-XVII ст.).

Пам’ятки представлені в новому сучасному експозиційному обладнанні. Підготовлено тексти, анотацій ні матеріали українською та англійською мовами. 

9.40Презентація виставки «Львівський історичний музей. Подорож у часі» (пл. Ринок, 6, виставкова зала ІІІ поверх).

Виставка з допомогою текстових та іконографічних документів відображає передумови створення і основні віхи діяльності Львівського історичного музею.

Лейтмотивом виставки є ідея, що Музей – не тільки скарбниця безцінних артефактів, а живий, надзвичайно цікавий організм, створений повсякденною невтомною творчою працею всіх поколінь його працівників.

При підготовці виставки було використано:

 • архівні та фотоматеріали з фондових груп «Фотоматеріали», «Фотонегативи» (Тетяна Петрів) і «Архів» (Тетяна Степанова) Львівського історичного музею;
 •  з приватних збірок (Ірина Котлобулатова, Руслан Серцелевич);
 • архівні документи та іконографічні матеріали з Центрального державного історичного архіву України у Львові та Державного архіву Львівської області.

Збірка представлених світлин демонструє:

 • фраґменти експозицій музеїв з кінця ХІХ ст. до сьогоднішніх днів,
 • портрети особистостей, які спричинились до розвитку музейної справи у Львові, науки і культури в цілому;
 • зображення будівель, в яких розміщувались музеї та музейні збірки. 

Прес-реліз виставки «Львівський історичний музей. Подорож у часі»

Прес-реліз "120 років Львівському історичному музею" 

10.10представлення виставки «Перші … (з історії формування фондового зібрання Львівського історичного музею 1893-1940 рр.)»

Автори виставки прагнуть привернути увагу відвідувачів до початків історії музею, періоду від часу заснування Історичного музею міста Львова (1893 р.) та Національного музею імені короля Яна ІІІ (1908 р.) до 1940 року, коли була проведена реорганізація львівських музеїв.

На виставці представлені цінні пам’ятки з музейних колекцій, що надійшли до Другої Світової війни до львівських музеїв історичного профілю — Історичного музею міста Львова та Національного музею імені короля Яна ІІІ. Це твори живопису, скульптури, графіки, декоративно-ужиткового мистецтва, рідкісні автографи, зразки зброї тощо. Серед них — чимало раритетних пам’яток, які експонуються у Львівському історичному музеї уперше. Наприклад, масонські стрічки, знаки, фартушки. Значна кількість музейних предметів була відреставрована спеціально до цієї виставки. Окрему увагу було приділено визначним постаттям, які сприяли становленню і розвитку Музею: директору Александру Чоловському, кустошам Станіславу Заревичу, Рудольфу Менкицькому, Луції Харевичовій, відомим меценатами Владиславу Лозинському, Болеславу Ожеховичу, Гелені Домбчанській, Корнелії Парнасовій.

Також запрошуємо усіх львів’ян та гостей міста безкоштовно відвідати експозиції музею 13 вересня 2013 року (з 10 до 16 год.).
Теми:  ювілей, музей, 120-річчя