• Головна
  • Новини
  • Виставка одного предмета, унікальної пам’ятки історії Київської Русі «Меч Х ст., знайдений на дні Старого Дніпра»

Виставка одного предмета, унікальної пам’ятки історії Київської Русі «Меч Х ст., знайдений на дні Старого Дніпра»

16 листопада 2014, 20:57

Виставка одного предмета, унікальної пам’ятки історії Київської Русі «Меч Х ст., знайдений на дні Старого Дніпра» з колекції Національного заповідника «Хортиця».

Відкриття 17 листопада о 11.00 год. Львівський історичний музей, пл. Ринок, 24, ІІ поверх, в експозиції відділу Львівського історичного музею "Давня історія".

Прес-реліз виставки:

Виставка одного предмета, унікальної пам’ятки історії Київської Русі

«Меч Х ст., знайдений на дні Старого Дніпра»

З колекції Національного заповідника «Хортиця» 

Відкриття  17 листопада, 11.00 год.

Львівський історичний музей,

Пл.  Ринок, 24, ІІ поверх 

У 2011 році на дні Дніпра біля острова Хортиця, в районі ймовірного місця загибелі у 972 році київського князя Святослава, рибалкою випадково було знайдено унікальну річ – меч X ст., довжина якого 94 см та вага близько 1 кг. За сприяння генерального директора Національного заповідника «Хортиця» М. А. Остапенко і при допомозі міської влади Запоріжжя 21 листопада 2011 року меч передано до Музею історії запорозького козацтва.                                     

Консерваційно-реставраційні заходи над знайденим артефактом проводилися у Національному науково-дослідному реставраційному центрі України художником-реставратором творів з металу Віктором Голубом. Він підтвердив, що меч можна віднести до одного з найкращих, а можливо і найкращого зразка серед раніше знайдених тогочасних аналогів озброєння давньоруських воїнів. Оскільки він лежав у мулі без доступу кисню, залізна частина меча мала досить тонкі кірки корозії. Під час реставрації у верхній третині долу меча було виявлено напис, який читається як ULFBERHT (Ульфберт), що свідчить про виготовлення даної одиниці зброї у найвідомішій західноєвропейській майстерні, яка працювала у верхів’ях (за іншими даними – у середній течії) Рейну і дуже славилася своєю продукцією.       

 Після закінчення реставраційних робіт у грудні 2012 року, меч експонувався у Національному музеї історії України у Києві на тематичній виставці «Княжий меч на шляху із варяг у греки. Історія. Дослідження. Реставрація». На початку лютого 2013 року меч повернувся до Запоріжжя, де експонувався в приміщенні обласної ради.             

  Знайдений меч Х століття, безумовно, є каталізатором нових досліджень історії Київської Русі, обставин життя та військово-політичної діяльності князя Святослава. Дослідження цього зв’язку може стати предметом окремого дослідження. Також цей артефакт претендує на статус національної реліквії і має велике культурно-історичне і виховне значення. 

Виставка організована спільно з Національним заповідником «Хортиця» і Львівським історичним музеєм

 
Теми:  виставка