• Головна
  • Новини
  • Виставка історичної масонської атрибутики «МАСОНИ: Україна і світ»
Виставка історичної масонської атрибутики «МАСОНИ: Україна і світ»

Виставка історичної масонської атрибутики «МАСОНИ: Україна і світ»

04 квітня 2019, 13:47

5 квітня у Львівському історичному музеї (Кам'яниця Корнякта ,пл. Ринок, 6) відбулося відкриття виставки історичної масонської атрибутики «МАСОНИ: Україна і світ».

Спочатку у конференц-залі відбулася прес-конференція, на якій, зокрема, директор Львівського історичного музею Роман Чмелик та координатор виставки Ігор Жук ознайомили присутніх з експозиційним наповненням виставки, розповіли про історію масонського руху, поділились з філософсько-етичним і соціально-психологічним феноменом такого явища, як світовий масонський рух.

Потім у виставковій залі Кам'яниці Корнякта відбулося відкриття виставки історичної масонської атрибутики, унікальнісь якої у тому, що вперше в Україні у таких масштабах представлені історичні масонські речі різних епох не тільки України та Європи, але й інших континентів. У виставці-ретроспективі можна ознайомитись з масонськими відзнаками, символами, степенями, ритуальним одягом та зброєю, картинами, раритетними книгами, грамотами, предметами декору вільних мулярів. До експозиції виставки "МАСОНИ: Україна і світ" залучено близько 800 оригінальних експонатів, в тому числі рідкісних з кількох приватних колекцій та музейних фондів, які представлятимуть вільномулярські ложі України, Англії, Франції, Німеччини, США, Канади, Болівії, деяких країн Азії, а також Африку і Австралію. На виставці презентуються пам'ятки фалеристики, які налічують близько 700 одиниць, зокрема такі рідкісні експонати, як знаки засновників лож. Знаки часто виготовлялись з дорогоцінних металів, з інкрустаціями та емалями і становлять високу історичну, ювелірну та мистецьку цінність. Під час ІІ Світової війни значна частина масонської атрибутики була віддана англійськими вільними мулярами на переплавлення для потреб війська, що значно обмежує можливість бачити їх сьогодні у колекціях. На виставці представлено близько півтори сотні таких унікальних знаків. Також показано надзвичайно цікаві масонські нагороди за благодійність ХІХ - першої половини ХХ ст. Прекрасними ювелірними виробами зі срібла з позолотою та емалями нагороджувались масони-меценати та благодійники, які опікувались нужденними: дитячими притулками та навчальними закладами, будинками для людей похилого віку. Окрему частину виставки становить історичний вільномулярський ритуальний одяг та зброя. Ефектні, зі складною символікою, прикрашені золотою канителлю (сухозліткою) традиційні масонські фартухи-запони, колари, шпаги - вони можуть багато розповісти про особу вільного муляра, його посаду у ложі, саму ложу та інші подробиці. Для масонського одягу загалом, окрім символізму, характерна традиційність, спадковість, насичена інформативність та унікальність.

Експозиція має виразний загально гуманітарний та просвітницький характер, повертає в публічну дискусію філософсько-етичний і соціально-психологічний феномен такого складного і неоднозначного явища, як світовий масонський рух.

Фото: Роман Геринович, Руслан Кошів

https://www.facebook.com/lviv.historical.museum/posts/2268486886521395?__tn__=-R