Відкриття виставки "Площа Ринок: зникаючі сліди історії"

16.05.2019 #Виставка

20 травня о 16:00 год. у Львівському історичному музеї (пл.Ринок, 6, 3 поверх) відбудеться відкриття виставки "Площа Ринок: зникаючі сліди історії"

Ринок — серце Львова. Головна площа Міста — це модель співіснування людей різних національностей, віросповідань, традицій у єдиному просторі. Історія Ринку — без перебільшення це історія Львова, адже найвизначніші події відбувались саме тут. Шкода, що сьогодні кам’яниці, створені відомими зодчими та включені у 1998 році до списку Світової спадщини ЮНЕСКО, стали лише гарним фасадом для закладів харчування, і власне з ними асоціюються у пересічного львів’янина і туриста.

Мета виставки — показати відвідувачу як змінювалась Площа впродовж століть, розповісти про видатних мешканців кам’яниць (серед яких були й монархи), розкрити діяльність інституцій, які розташовувались у ринкових будинках, де немало було й українських.

Експозиція виставки розмістилась у трьох залах (пл.Ринок,6; ІІІ поверх).

У першій залі представлено матеріали, що розкривають основні етапи побудови львівської ратуші та важливі події, що відбувались на площі Ринок впродовж ХІV —ХХ століть.

У другій залі репрезентовано історію кам’яниць, в яких розміщувались Історичний музей міста Львова та Національний музей імені короля Яна ІІІ, правонаступником яких став Львівський історичний музей.

У третій залі розкрито історію п’ятнадцяти найбільш знакових будівель, серед яких: резиденція архієпископів, палац князів Любомирських (він же будинок «Просвіти»), кам’яниці Бернатовичів, Коритовичів, Бачевських, Ціпперів тощо…

На виставці представлено понад 300 пам’яток із 17 фондових груп музею. Серед них чимало раритетів з музейного зібрання: листи, написані власноруч та скріплені особистими підписами батьків Яна ІІІ Собеського — Якуба та Теофілії; королів Речі Посполитої Михайла Корибута Вишневецького та Яна ІІІ Собеського, польського військового діяча та маршала Франції Юзефа Понятовського, рукопис манускрипту львівського історика Дениса Зубрицького про облогу Львова у 1655 році, монети (орти та шостаки), карбовані у Львові 1656 — 1660 роках, скринька ХVІІ ст., знайдена під час археологічних досліджень на пл.Ринок, 25, різьблена дерев’яна балка 1669 р., з будинку на пл.Ринок, 24 та ін.

Світлини, представлені на виставці, виконані у більшому форматі з оригіналів, що зберігаються у Львівському історичному музеї.

Супровідні тексти подані українською та англійською мовами, що дасть можливість ширшій аудиторії познайомитись з історією головної площі Львова.

При створенні виставки автори використовували праці відомих дослідників історії Львова: Олександра Чоловського, Луції Харевич, Фрацішка Яворського, Івана Крип’якевича, Володимира Вуйцика, Бориса Мельника, Ігоря Мельника, Ореста Зайця, Івана Паславського, Ірини Котлобулатової, а також наукові доробки співробітників Львівського історичного музею: Алли Крутоус, Тетяни Петрів, Ольги Перелигіної.

Автор ідеї: Ірина Полянська

Автори концепції і куратори виставки: Ірина Полянська та Світлана Олексенко

Адаптація текстів з історичних видань: Ірина Полянська

Редагування текстів: Олена Роман, Андрій Музика, Тетяна Петрів

Переклад англійською мовою: Андрій Познахівський

Художнє вирішення: Світлана Олексенко, Юрій Рябий

Комп’ютерний дизайн: Ольга Аржанова, Христина Маліновська