Кам'яниця Корнякта

Відділ Кам’яниця Корнякта знаходиться у пам’ятці архітектури національного значення на пл. Ринок, 6. Кам’яниця, збудована у 1580 році для львівського патриція Костянтина Корнякта, є однією з найвидатніших архітектурних пам’яток Львова. Саме тут, у кам’яниці Корнякта, розміщене відоме львівське Італійське подвір’я, котре, за зразком ренесансних італійських „cortile“, оточене по периметру відкритими галереями під аркадами.

У ХVII ст. будинок перебував у власності короля Речі Посполитої Яна ІІІ Собеського. Із того часу закріпилася друга назва будинку – Королівська кам’яниця. Після королівської сім’ї, у XVIII – XIX ст.  кам’яницею володіли представники відомих магнатських родів: Жевуських, Понінських та Любомирських.

Публічна музейна історія будівлі починається у 1908 році. Тоді у викупленій ґміною міста Королівській кам’яниці, колишній резиденції Яна III на площі Ринок, 6 було відкрито Національний музей імені короля Яна III у Львові. 

У радянський час у кам’яниці Корнякта містилася експозиція Відділу історії радянського суспільства (демонтована в 1990 р.).

У вересні 1993 року у відреставрованих Королівських залах Кам’яниці Корнякта було відкрито постійну експозицію новоствореного Відділу історичних коштовностей. Із 1 листопада 2017 р. відділ отримує нову назву — „Кам’яниця Корнякта“, відтак, на підставі нової концепції, працює над перетворенням кам’яниці на історичний будинок-музей.

Постійна експозиція відділу „Кам’яниця Корнякта“ у Королівських залах презентує історію будинку через долі його мешканців у контексті історії міста, краю, Європи. Королівськими сьогодні традиційно називають чотири колишні репрезентаційні зали королівської резиденції, що знаходяться на другому поверсі будинку. У збережених палацових інтер’єрах початку ХІХ ст. сьогодні експонуються твори малярства, скульптура, зразки салонних меблів, годинники, порцеляна, музичні інструменти, старовинні європейські ордени а також рідкісні меморіальні пам’ятки.

 

У першій залі представлено, зокрема, портрети найвідоміших власників кам’яниці – Костянтина Корнякта та Яна ІІІ Собеського. З–поміж експонатів, що тут знаходяться, на особливу увагу заслуговують дві дерев’яні скульптури алегоричного змісту, т. зв. „Чесноти“, вирізані у 1743 р. для церемонії перепоховання старшого сина короля — Якуба-Людвіка Собеського.

Друга зала – найбільша за розміром, яскраво освітлена кришталевими люстрами. Стеля багато декорована стуковою ліпниною у стилі французького класицизму, стіни викладені т. зв. штучним мармуром а паркет, настелений методом інтарсії із різних порід дерева понад двісті років тому. Сьогодні у цій залі можна побачити картину Корнеля Шлеґеля „Посли в короля Яна III перед Віденською битвою“, портрети коронованих осіб та аристократів, колишніх господарів і гостей кам’яниці. Серед меблів вартий особливої уваги англійський секретер із численними шухлядками та відділеннями. Раритетом музейної колекції є рідкісний інструмент моцартівської епохи - піанофорте – попередник сучасного фортепіано. 

Третю залу часто називають називають „Тронною“, оскільки, згідно традиції, тут колись мав стояти королівський трон, на якому, під час найбільших урочистостей, сидів король Ян ІІІ Собеський. Розміщений у півкруглій ніші портрет монарха, був створений львівським художником Карлом Швайкартом саме для цієї зали і для цього місця в 1817 році. Серед нечисленних представлених у цій кімнаті експонатів привертає увагу круглий столик із зображенням фенікса. Це пам'ятка львівського масонства.

Четверта зала експозиції сьогодні використовується для міні-виставок, що репрезентують різні музейні колекції. До уваги відвідувачів, зокрема, 12 комплектів орденських відзнак, серед котрих славний орден Золотого Руна; кишенькові сонячні та зоряний годинники, порцелянові статуетки… Вже багато років експонується в цій кімнаті одна із найпопулярніших пам'яток Музею – загадкове чорне крісло у вигляді крилатого дракона. Зазвичай, наприкінці екскурсії по експозиції можна почути „живе“ звучання музичної скриньки „Symphonion“ кін. XIX ст.

Експозиція відкрита з 10.00 до 17.30 
Каса працює до 17.00

Вхідні квитки:
- для дорослих — 50 грн;
- для учнів, студентів та пенсіонерів — 30 грн;
- сімейний квиток — 110 грн (2 дорослих, 2 дітей)
Екскурсійне обслуговування — 100 грн. (до 20 осіб)

Контакти:
Кам’яниця Корнякта
пл. Ринок, 6
Зав. відділу — Мирослав Побережний
Тел. +380 032 297-53-67, 098 281 14 05
Email: lhm_royal@ukr.net