Музей генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича

Тимчасово зачинено

Музей генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича (1907—1950 рр. н.) розташований у Львові на вул. Білогорща, 76А.

Музей створено за сприяння та фінансової підтримки Товариства вояків УПА в США ім. генерал-хорунжого Тараса Чупринки. Експозицію відкрито 23 жовтня 2001 р.

Будинок Музею має два поверхи: на першому — тематична експозиція, на другому — меморіальна. Експонати, розташовані на першому поверсі розповідають про рід Шухевичів, юнацькі роки Романа Шухевича, його військово-політичну діяльність та збройну боротьбу українського визвольного руху.

 

Окрасою першої зали є погруддя Романа Шухевича роботи знаного українського скульптора Михайла Черешньовського (1911—1994), виконане митцем у США (80-ті рр. ХХ ст.). Скульптуру було передано Товариству Вояків УПА в США, яке і подарувало погруддя Музеєві. Образ Романа Шухевича увічнюють також живописні твори Мирослави Ласовської-Крук (США) — портрет Романа Шухевича та алегорична композиція «Героїня УПА».

Висвітлена в експозиції історія родини Шухевичів сприяє всебічному розкриттю постаті Головного Командира, який успадкував кращі риси галицького інтелігента: патріотизм, освіченість, духовність. Тут представлено галерею визначних представників роду Шухевичів, з якого вийшла велика когорта політичних, культурних, громадських та військових діячів. Зокрема, про перекладацьку та духовну працю прадіда Романа о. Йосипа Шухевича (1816—1870), пароха села Тишківці Городенківського повіту, свідчить експонована книга «Переводи і наслідування» (1883) з передмовою Івана Франка.

 

Безсумнівний вплив на формування національної свідомості Романа Шухевича мали дід Володимир та бабуся Герміна. Володимир Шухевич (1849—1915) залишив великий доробок науковця-етнографа, педагога, громадсько-політичного діяча. Збереглися листи композитора М. Лисенка, письменника Б. Грінченка, етнографа Ф. Вовка з позитивними відгуками на написану В. Шухевичем п’ятитомну етнографічну працю «Гуцульщина».

Добірка світлин розповідає про велику родину Шухевичів, представники якої були послідовними продовжувачами традицій боротьби за національну ідею, зокрема старший син Володимира та Герміни — Йосип (1879—1948), батько Романа Шухевича. Йосип Шухевич був учасником українсько-польської війни 1918—1920 рр., повітовим політичним комісаром ЗУНР, суддею у Краківці, згодом — у Львові.

Цікавими, зокрема для молоді, є шкільні та студентські документи Романа Шухевича, автобіографія, написана його рукою, предмети, пов’язані з пластовою діяльністю Романа Шухевича.

Комплекс документів в експозиції висвітлює період діяльності Романа Шухевича- «Дзвона» — бойового референта Крайової екзекутиви ОУН з 1930 р. Документально підтверджено участь Романа Шухевича у боротьбі за Карпатську Україну та його керівництво українським леґіоном «Дружини українських націоналістів» (ДУН).

Окрема зала присвячена зародженню УПА та ролі Рамана Шухевича у її діяльності. Завершує розділ комплекс матеріалів про героїчну загибель Романа Шухевича 5 березня 1950 р. 

Експозиція другого поверху (сходи, криївка, житлова кімната) відтворює побут часів перебування Головного Командира УПА на цій підпільній квартирі (весна 1948 — початок 1950) і є головним меморіальним об’єктом Музею. Саме там відбувся останній бій Романа Шухевича з підрозділом МДБ 5 березня 1950 р. Кімната, де мешкав і працював Роман Шухевич, умебльована ориґінальним меблевим набором — стіл, чотири стільці, фотель — виготовленим в середині 30-х рр. у Західній Європі, який подарувала Музеєві дочка Романа Шухевича пані Марія Трильовська.

Експозиція відкрита з 10.00 до 17.30 
Каса працює до 17.00 
Вихідний день  середа

Вхідні квитки:
- для дорослих — 30 грн;
- для учнів, студентів та пенсіонерів — 10 грн;
- сімейний квиток — 110 грн (2 дорослих, 2 дітей)
Екскурсійне обслуговування — 100 грн. (до 20 осіб)

Контакти:
Музей генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича
Вул. Білогорща, 76А
Зав. сектору — Володимир Каранда
Тел. +380 97 867 35 86
Email: volodia82@gmail.com